Dijital DönüşümE-ticaret NedirGoogle Reklamlarıİçerik PazarlamaSeo Nedir

PUSH’DAN KAÇAMAZSINIZ?

Push Nedir

Push nedir?

Şimdi bizi her yerde bulan yakalan cebimizi titreten o bildirimler nerde mi geliyor diyorsunuz gelin size bu blok yazımda da push nedir anlatayım. Web Push Notification (Web Bildirim), internet sitelerinin tarayıcı (browser) aracılığıyla ziyaretçilerinin izni ile bildirim göndermelerine olanak sağlayan bir servistir. İşte bu servis sayesinde web siteleri sahipleri içeriklerini, haberlerini ve duyurularını izin veren ziyaretçileriyle anlık olarak paylaşabilirler. Mobil uygulamalarında bildirimleri mevcut evet ama push un bu uygulamalarıdaki en büyük farkı uygulamasını indirmeyen kişilerle de bildirim göndermenizi sağlar .

Her ne kadar mobil cihazlar ve mobil uygulamalar hayatımıza girse ve yükselen değer olsa da masaüstü kullanıcılar da gözardı edilemeyecek boyuttta. Web Push notificationın sağladığı en büyük avantajlardan biri de masaüstü kullanıcılarına da ulaşması. Bu sayede toplam kullanım %38’ini oluşturan masaüstü kullanıcılarına da gerçek zamanlı anlık bildirim imkanı sunar.
push

Web Push Notification Nasıl Çalışır?

1- Kullanıcının masaüstünde Google Chrome, Firefox ya da Safari tarayıcıda bir web sitesine girmesi gerekir. Internet Explorer web push notificationı desteklemiyor. Mobil cihazlarda ise iOS Safari desteklemezken, diğer tarayıcılar ve Androidli telefonlar destekliyor.

2- Ziyaretçilerinize web sitenize girdikten sonra, sizin belirleyeceğiniz süre sonrasında ya da hemen karşılarına web anlık bildirimleri almak istiyor musunuz diye sormanız ve onay kutusu aracılığıyla abone listenize eklenmeleri için izin almanız gerekiyor.

3- Onaylayan ziyaretçi aboneye dönüşür dönüşmez, onlara web sitenizden anlık bildirimler gönderebilir duruma gelirsiniz. Bir URL belirlenerek, mesaj metni ile başlığı aboneler için özelleştirilir ve web push notification olarak gönderilebilir. Internet tarayıcısında o an web siteniz açık olmasa bile bildirimler gerçek zamanlı olarak abonelere ulaşabilir. Abone bildirime tıkladığında ise mesajınızda belirlenen URL’ye yönlendirilir.

Websitenizde yaptığınız kampanyaları, indirimleri veya yeni içeriklerinizi daha önceden sitenize gelmiş kişilere bildirmek için kullanılabilecek en güvenilir sistemlerden bir tanesi push servisleridir.

Mesaj şablonları hazırlayarak daha sonra kullanmak istediğiniz bildirim mesajlarını kaydedebilir, zamanlama planlayarak istediğiniz saat ve dakikada bildiriminizi kullanıcılarınıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz bildirimlerin analizlerini detaylı bir şekilde yapabilirsiniz. Segmentlere ayırarak kullanıcılarınıza özel bildirimler yollayabilirsiniz. Örneğin sitenizi 10 kereden daha az ziyaret etmiş kullanıcılara farklı bir bildirim, sitenizi aktif olarak ziyaret eden kullanıcılara daha farklı bir bildirim gönderebilirsiniz. Bazı Push servisi veren uygulamarın içerisinde “intelligent delivery” özellliği bulunmaktadır. Türkçe karşılığı akıllı teslimat olan bu özellik sayesinde kullanıcıların aktif olduğu saatlere göre özel bildirim hedefleri koyuluyor Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; örneğin bir kullanıcı akşam saat 5 gibi telefonda veya bilgisayarda aktif oluyor ve internette gezme eğilimi bu saatlerde olarak görülüyor, o kişiye saat 5 olmadan hemen önce bir bildirim gönderiyor. Başka bir kullanıcı ise sabah 10’dan sonra müsait olabiliyor ve telefonla ilgilenebiliyor o kişiye ise saat 10’da aynı bildirimi gönderiyor. Böylelikle insanlar meşgulken ve dinlenirken gelmesini istemediği bildirimlerdende kurtulmuş oluyor. Velasıl kelam pushdan kaçılamıyor o bizi bulup bildirimini bırakıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu